На 20 ноември 2024 година в Hyatt Regency Sofia се отбеляза Световния ГИС ден 2024.
Част от празника, празнуван на 5 континента, беше конференцията, организирана от сдружението ГИС Алианс (Географика, Геодетект, Давид Холдинг, Колма, Мапекс, Петершинег енд Каниско България и ТехноЛогика). Тази година иновативните геоинформационни компании се обединиха под наслова „Обединени ГИС за по-добро утре“, демонстрирайки как ГИС все по-активно се използват в различни аспекти за подобряване на живота на съвременното общество.
Конференцията откри с приветствие служебния заместник-министър на електронното управление Александър Йоловски. Той подчерта важната роля на бизнеса при управлението на данните и симбиозата с държавните структури в тази сфера. Заместник-министърът поздрави насоката, в която работят участниците в конференцията, отбелязвайки, че за свободните пространствени данни се говори от много време и настъпва момента на унифицирането на структурите за данни. Йоловски съобщи, че до края на 2025 година в България ще бъде приет закон за данните, както и нова стратегия за цифровото им трансформиране и сподели, че се работи усилено по съвместен проект със Световната банка, свързан със полагане на нормативна и организационна основа за управлението на данни. Той призова частния сектор да бъде активен участник в тези процеси, потвърждавайки, че няма да се допуснат грешките от 2002 г., в които страната ни прие на доверие над 20 услуги от ЕС, някои от които не са изцяло електронни и до днес.
В хода на конференцията се представиха много интересни презентации. Геодетект участва с темата „Отворени данни за общините“. Лекторите д-р инж. Мария Ангелова и гл. ас. д-р инж. Яна Липийска представиха проект за община Генерал Тошево, създаден изцяло от отворени данни. Проектът е реализиран на ГИС Панорама, а част от използваните данни са начинът на трайно ползване, достъпен от геопортала на Държавен фонд „Земеделие“ и резултатите по изборни секции от последните парламентарни избори, достъпени от сайта на Централна изборна комисия.
Интересна част от презентацията беше демонстрирането на същия този проект през свободно достъпното мобилно приложение Panorama Mobile, чрез което всички данни се достъпват чрез ГИС Сървър. Възможностите на приложението за добавяне и редактиране на обекти в реално време, визуализация на различни геопортали и растерни изображения дори с голям размер, както и записът на потребителски маршрути чрез всеки персонален телефон и добавянето им в проекта с добавена стойност, предизвикаха голям интерес у аудиторията.
Конференцията завърши с игра GIS QUIZZ, в която всички гости имаха възможността да се включват във викторина с въпроси в сферата на геоинформационните системи. Победителите получиха страхотни тематични награди.
Моля, прикачете подписано заявление.